Krolyi sokkal inkbb bzott az antant „jszndkban”, mint az nvdelmi harcban, Kun Bla pedig a proletrdiktatra elfogadtatst helyezte az orszg terleti egysgnek megvsa el. Az eredmny: a fegyvertelen Magyarorszgon kedve szerint masrozhatott a cseh, a romn s a szerb hadsereg. Nhny telepls azrt maradhatott meg magyarnak, mert fegyverrel llt ellen a megszllknak.
Az els vilghbor vgn az Osztrk-Magyar Monarchia 1918. november 3-n letette a fegyvert. Magyarorszg sorsa – ekkor sokan gy gondoltk – a rvidesen kezdd bketrgyalsokon dl majd el. Trgyalsok helyett azonban az antant nagyhatalmak diktltak, a romn, cseh s szerb hader pedig, fegyversznet ide vagy oda tlpte a trtnelmi hatrt.
A bels forrongs ellenre Magyarorszg kifel a tetszhall llapott mutatta, a hrom oldalrl tmad szomszdos orszgok szinte ellenlls nlkl szlltak meg risi terleteket, egyedl a nyugati nagyhatalmak parancsszavra „lltak meg” olykor. Az fn.hu Raffay Ern trtnsszel, a Kroli Gspr Reformtus Egyetem oktatjval beszlgetett.
Sokan gy vlik, hogy ha Magyarorszg nem fogadja el az antant ltal kijellt demarkcis vonalakat, s felveszi a harcot a tmadkkal, taln szmunkra kedvezbben hztk volna meg a hatrokat. Mirt nem llt ellen Magyarorszg?
Nos, a rossz hatrok egyedl akkor valsulnak meg bizonyosan, ha egy kormny s egy np nem folytat semmilyen ellenllst. A harcban termszetesen el lehet bukni, de Magyarorszgon 1918 sztl nem ez trtnt, hanem a Krolyi Mihly vezette baloldali kormny szablyosan megadta magt a hrom gtj fell rtmad cseh, szerb s romn katonasgnak. Ezt nfeladsnak kell neveznnk. Krolyit nem a „rossz szndk vezette”, hanem naiv volt, s hinyzott belle a nagy politikusok tehetsge.
Azt hitte, hogy az akkoriban divatos wilsonizmus, illetve az nemzetkzileg mr 1913-1914-bl is ismert antant-bartsga elegend lesz ahhoz, hogy a nyugati gyztesek belssk: az ltala vezetett, j Magyarorszg nem rdemel nagy bntetst. Krolyi csalatkozott a gyztesekben, de a nagy veszly nem a franciktl s angoloktl, fleg nem az amerikaiaktl jtt, hanem a hrom kicsiny, de annl mohbb szomszdnp politikai elitjtl.
wilsoni elvek
Woodrow Wilson amerikai elnk 14 pontban foglalta ssze bkejavaslatt az els vilghbort kvet rendezsre. Az igen mltnyos s a valdi jrakezdst elsegteni hivatott elvek kzl Magyarorszg szmra a legfontosabb a npek nrendelkezsnek teljeskr biztostsa volt. A valsgban a „wilsoni elvek” a legcseklyebb mrtkben sem rvnyesltek Magyarorszggal szemben.
Ami az ellenllst illeti, Krolyi kormnya vgzete hibt kvetett el, amit kt dnt kormnyintzkeds mutat. Az egyikkel gynevezett leszerelbizottsgokat kldtek a hatr menti vasti gcpontokra, s a hazaznl katonktl elvettk a fegyvert s helyette leszerel igazolst adtak a kezkbe. Sok esetben intakt, hasznlhat kisebb-nagyobb katonai alakulatokrl volt sz. A msik intzkedssel elrendeltk, hogy az Erdlyben, Felvidken s Dlvidken llomsoz maradk katonasg lassan vonuljon Budapest fel. Ha megszll romn, szerb vagy cseh alakulattal tallkozik, visszavonuls eltt a parancsnoknak mg jegyzknyvet kellett felvennie az adott telepls harc nlkli tadsrl. Ez plda nlkl ll a magyar hadtrtnelemben.
Romn katonk Budapesten
A szomszdos kisllamok gyztesknt zrtk le a hbort. Mirt nem „vrtk meg” a bkeszerzdsek alrst, mirt indtottak a fegyversznet ellenre azonnal tmadst?
A tmads oka a prda, azaz Magyarorszg risi terlete volt: mindhrom llam prejudiklni akart. Villmgyorsan mozgstottk haderejket, s 1918 november 8-10-e krl rtmadtak Magyarorszgra, hogy minl nagyobb terleteket foglaljanak el belle. Nemzetkzi rtelemben slyos trvnytelensg s szerzdsszegs trtnt, ugyanis Magyarorszg - mg egytt a Monarchival - mr november 3-n Padovban letette a fegyvert. letbelpett a Weber tbornok ltal alrt padovai fegyverszneti egyezmny, amely garantlta Magyarorszg terleti psgt. Emiatt kellett gyorsan megrohanni az orszgot, elfoglalni a kvnt terleteket, hogy a leend bketrgyalsok eltt mr ksz helyzetet teremtsenek.
krolyi kiltvnya
Magyarok!
Vyx, a keleti szvetsges hadseregek nevben kveteli, hogy a magyar csapatokat vonjuk ki az egsz tt vidkrl, mert a cseh hadsereg beavatkozsra a csehszlovk llam fel van jogostva. Ugyanekkor romn csapatok szlljk meg Erdlyt s tveszik a kzigazgatst. A fegyverszneti szerzdssel ez ellenttben ll, de a kormnynak nincsen hatalma ezeket a kvetelseket s tnyeket megvltoztatni. A kormny a magyar npkztrsasg nevben nneplyesen kijelenti, hogy e knyszersggel szemben az orszg semmifle jogrl le nem mond. A joghoz s igazsghoz ragaszkodik. Hajoljatok meg a knyszersg eltt, mert minden erszak csak ronthatn helyzetnket a nemsokra sszel bkekonferencia eltt. …
(Krolyi Mihly proklamcija a magyar nphez 1918. december 3. - rszlet)
Mikor jtt el az id, amikor Krolyi is gy gondolta, ne tovbb?
1919 janurjban. Ekkor mr nyilvnvalv vlt, hogy a megszllk az egsz orszgot, vagy annak tlnyom rszt el akarjk foglalni, ami megbnthatja az orszg lett: Krolyi Mihly megrtette, hogy nagy hibt kvetett el. Janur 20-n maghoz hvta a fekete parolis, azaz vezrkari tisztet, Stromfeld Aurl ezredest. Megkrte, hogy szervezzen hadsereget a sztzavart, frontot viselt katonkbl, amellyel meg lehetne vdeni az orszgot. Az ezt kvet napokban kszlt el a honvdelemnek a terve, amit Stromfeld-javaslatnak nevezek.
Eszerint Stromfeld 12 hadosztlybl ll hadsereget szervezett volna - zmt szkelyekbl, akik idkzben sokan menekltek a Szkelyfldrl. E hadervel elszr a leggyengbbnek vlt cseheket akarta kiverni az orszgbl, majd a romnokat, vgl az ltala legjobb katonnak tartott szerbeket. Megindult a hadsereg szervezse, de idkzben Krolyit a sajt szocildemokrati elrultk, s kikiltottk a tancskztrsasgnak nevezett els magyarorszgi kommunista diktatrt.
Kun Bla s Krolyi Mihly
1919. mrcius vgtl a budapesti kommunistk komolyabb hadseregszervezshez fogtak, cljuk az volt, hogy megvdjk a „munksosztly hatalmt”. Amikor megalakult a Vrs Hadsereg, ez vgrehajtotta Stromfeld ezredes egykori katonai tervt: hadjratot indtott a Kassa trsgben, hogy sztvlassza a cseh s romn csapatokat. Az akci komoly eredmnyeket hozott, de itt is kzbeszlt a politika.
A remlt bketrgyalsokon Kun Blk azt gondoltk, hogy el tudjk fogadtatni a Tancs-Magyarorszg ltt, s ezrt visszavontk a hadsereget. Kun Bla klgyi „npbiztos” jegyzkben lemondott az orszg terleti psgrl, ami azt mutatja, hogy a proletrdiktatra vdelmt fontosabbnak tlte, mint a hatrok vdelmt.
Kzben a romnok, ppen a magyarorszgi kommunizmus leverst ajnlottk fl Prizsban, s tkelve a Tiszn, megdntttk a Tancskztrsasgot. Itt maradt a vezetk nlkli, sztdarabolt Magyarorszg, a romnok bevonultak Budapestre - azta is ez a romn hadtrtnelem legnagyobb haditette -, a csehek Pozsonyba s Kassra, a szerb hadsereg pedig elfoglalta a Pcstl szakra, Bajtl szakra es vonalat. Ide vezetett az a helyzet, hogy az orszg vezeti eltrbe helyeztk a sajt (politikai) tllsi cljaikat az orszg rdeknek.
Romnia els tmadsa
A Romn Kirlysg „fegyveres semlegesknt” a Monarchia s Nmetorszg szvetsgeseknt lpett be az els vilghborba. 1916 augusztusban titkos szerzdst kttt az antant-hatalmakkal Bukarestben, hogyha megtmadja Ausztria-Magyarorszgot, s a hbor vgig nem kt klnbkt, az orszghoz csatoljk Erdlyt s Kelet-Magyarorszgot a Vsrosnamny-Debrecen–Csongrd-Tisza vonalig. Romn katonk mg augusztus vgn betrtek Erdlybe: gyors csapatsszevons s nmet ersts utn azonban december 6-n az osztrk-magyar hadsereg mr Bukarestbl kszlt Romnia teljes megszllsra. Romnia klnbkt kttt, amivel „szerzdst szegett”, mgis az antant szinte maradktalanul teljestette terleti kvetelseit.
Balassagyarmat pldul a „sajt kezbe vette” sorst, s nerbl zte ki a vrosbl a cseh hadsereget. Javtott valamit a helyzeten a hasonl, alulrl szervezd ellenlls?
Igen, sokat, ha az orszg terleti integritst nem is tudta megvdeni. ltalnossgban megfigyelhetjk, hogy csak ott sikerlt legalbb egy vrost vagy falut, esetleg gazdasgilag fontos hatrrsz megtartani, ahol ellenlltak a hdtknak.
Tny, hogy az egsz orszg terletn mindentt trtnt kisebb-nagyobb ellenlls. Legelszr mr 1918 oktberben a Szkelyfldn, amikor a benyomul romn hadsereg ellen prbltak egyes helyeken fllpni. Ez nem lehetett sikeres, mert a romnok - tartva a szkelysg ismert harciassgtl s btorsgtl -, szinte az egsz hadseregket legelszr e terlet elfoglalsra parancsoltk. A szkelyek ksbb tmegesen menekltek szabad magyar terletekre.
A Civitas Fortissima emlkm balassagyarmaton (forrs: magyarkepek.uw.hu)
A felvidken a legismertebb ellenlls Balassagyarmaton s krnykn trtnt, ahol a vros polgrai, leszerelt katonk, vasutasok egyszeren kivertk a cseh hadsereg egysgeit. A vros magyar maradt, s megkapta a Civitas Fortissima, azaz a leghsgesebb vros cmet. De itt van Kercaszomor esete a Dl-Dunntlon, ahol a falu npe nem akart a dlszlv kirlysghoz csatlakozni, s ellenllt. A magyar orszggyls 2008-ban hozott trvnyt e falu hsiessgrl: Kercaszomor Communitas Fortissima, azaz a legbtrabb falu.
A legnagyobb ellenlls ktsgen kvl Sopronban s krnykn trtnt. 1921-ben az osztrk csendrsg el akarta foglalni a Dunntl nyugati svjt, amit Trianonban megkaptak. Azonban Magyarorszg minden rszbl odautaz frfiak szedett-vedett fegyverekkel flvettk a harcot az osztrkok megszll erkkel. Akkor s ott alakult meg a Rongyos Grda. Harcuknak az lett az eredmnye, hogy a velencben tartott trgyalsok kimondtk, Sopron vrosban s krnyez nyolc faluban npszavazs dnthetett a hovatartozsrl. A soproniak Magyarorszg mellett dntttek, a vros Civitas Fidelissima, a leghsgesebb vros cmet kapta.
A fegyveres ellenlls teht a magyarok szmra pozitv eredmnyt hozott. A vgs kvetkeztetsem szerint Krolyiknak kellett volna a visszavonul hadseregbl csapatokat szervezni s ellenllni a cseh, romn s szerb hadseregnek. Ahol ellenlls volt, ott tbb helyen is eredmny szletett, ahol nem volt ellenlls, ott az idegen megszllk elvettk a terleteinket.