VALSG a LEGENDBAN
JNOS vitz s ILUSKJA igaz trtnete
Buda alatt a rckevei rgi temetben jrva egy klns tjelz tbln akad meg a tekintet:
JNOS vitz srja fel mutat a nyl. A nyl irnyba haladva egy flbetrt oszlop sremlk ll. Rajta a felirat: Itt nyugszik Horvth Nepomuki Jnos /rangjai s kitntetsei felsorolva/ aki nem ms, mint Petfi Sndor meglmodott mesehse: Jnos vitz.
Minden legendnak van valsg magva, amit nem szabad hagyni feledsbe merlni.
De ht ki is volt valjban? A legenda mr valsgos lettrtnett alakul t, korabeli rckevei dokumentumokra tmaszkodva. Borovsky Samu mr 1910-ben megjelent Pest-Pilis-Solt vrmegye Memlkei” cm monogrfijban emlti meg a rckevei memlkek kztt Horvth N. Jnos sremlkt „A jobbgybl lett vilgltott huszrkapitnyrl” rva.
1774. mjus 1o.-n szletett Rckevn. Az anyaknyv tansga szerint Piringer Jnosknt ltta meg a napvilgot. Apja Piringer Pl, desanyja Gspr Magdolna. A rckevei ndfedeles hzbl hamarosan az giek mezejre tvozott az desapa, akirl a kis Jnosknak nem is maradt emlke.
A megzvegylt desanya – hogy a kisfi apa mellett nhessen fel – a gyszv letelte utn frjhez ment nemes Horvth Jnos megyei perceptorhoz. Az desanya kiktse volt, hogy a hzassgktssel egyidejleg a kis Jnost adoptlja a frje. gy lett Piringer Jnosbl Horvth Nepomuki Jnos.
Az j hzassg sem volt hossz let, az desanya hamarosan meghalt egy kvetkez gyerekszlsben. A kis Jnost rvid ideig mostohaapja nevelte, aki italoz lett, elverte cseklyke vagyont is, s az rvt magra hagyva Rckevrl elkltztt. Ekkor a gyermeket atyai nagybtyja, Piringer Gyrgy vzimolnr vette maghoz. A molnrnak azonban volt mr egy kislnya – Juliska. A kt gyerek, Jancsi s Juliska egytt nevelkedett Piringer Gyrgy hzban. Jancsi gyerek Rckevn jrt iskolba, majd Sznyi Pl szabmesternl lett inas, ksbb segd.
Fordulatot az 1793-as esztend hozott letben. Eurpa hborba jult. A francia forradalom s a jakobinus mozgalom ellen katonai koalci szervezdtt. I. Ferenc csszrnak katonra volt szksge, ezrt elrendeltk az joncozst. Rckevnek hrom lovas huszrt kellett killtania teljes felszerelssel a vros kltsgn.
A szab ch javaslata alapjn kerlt Horvth N. Jnos az I. huszrezredbe, 12 ves szolglatot vllalva a vrosrt. Amikor a fejbe nyomtk a dszes cskt, a 19 ves fiatalember egyedl Juliskt sajnlta itthagyni, akihez mr gyengd szlak fztk. Minderrl az 1845-ben rt vgrendelete rulkodik.
Ezredvel szolglati helyre, szak-Itliba /Taljnorszgba/ kerlt. Itt kivlan megtanult nmetl, olaszul s – mert tbbszr jrtak francia terleten – franciul is. A kemny kikpzs utn gyorsan emelkedett a rangltrn. 1794-ben kplrr /tizedess/ lptettk el.
Kzben Franciaorszgban nagy vltozsok mentek vgbe. Napleon maghoz ragadta a hatalmat, s eurpai hegemnira trt. 1799-tl vget rt a viszonylag nyugalmas garnizoni let s vres csatk sorozata kvetkezett. 1798-ban Horvth N. Jnost thelyeztk az 5./Radeczky/ ezredhez. Az els marengi csatban slyosan megsebeslt, amikor testvel vdte Alvinczy tbornokot. Hsiessgrt megkapta az Ezst Vitzsgi rmet.
A msodik marengi tkzetben ismt hsies btorsgot tanstott, aminek eredmnyeknt megkapta a strzsamesteri rangot, majd alhadnaggy lptettk el. A francik sikeres elnyomulsa feltartztathatatlan. 1809 mjusban bevonultak Bcsbe, kt nappal ksbb magyar fldre lptek. Horvth N. Jnos ezrede ott verekedett jnius 14-n a vesztes gyri csatban.
1808-tl kilezdtt Napleon viszonya a ppval is, a francik megszlltk Rmt, 1809-ben mjusban megszntettk az egyhzi llamot, mire VII. Pius ppa kikzstette Napleont. 1810-ben szentusi hatrozattal kimondtk, hogy a Francia Birodalom msodik fvrosa Rma, s rmai kirly cmmel Napleon fit ltettk a trnra, a ppt Svjcba szmztk. A francia betolakodkkal szemben Horvth N. Jnos ott harcolt Rivoli hdjnl s a Piave partjn. 1812-tl Napleon csillaga hanyatlani kezdett, 1813-tl mr francia fldn zajlott a hbor. Napleon hatalmas veresget szenvedett a lipcsei csatban. Az jabb hadjratban Horvth N. Jnos mr kapitnyknt vett rszt, nll lovasszzad ln. Katonai rdemeirt ekkor kapta meg az Armadia Keresztje kitntetst.
1814 mrciusban nemzetkzi nyomsra Napleon visszahelyezte a ppt jogaiba. A francia kvet elzetesen jelezte, hogy a ppt napokon bell tadjk a hatr mellett szolgl Radeczky ezred „fik strzsjnak”. Ez a „fik strzsa” Horvth N. Jnos lovasszzada volt. A szzad kt nap alatt kelt t az Alpokon a ppt kisrve. A 72 ves ppa az Alpokon tvezet havas tszakaszon dideregve fzott, ekkor Horvth N. Jnos sajt kpnyegt s mentjt tertette az alv ppra. Ezt a jelenetet a vatikni knyvtr folyosjn ma is lthat falfestmny rkti meg, melyen a hintban alv VII.Pius fehr huszrkpennyel van letakarva. Krltte mentben lv huszrok lovagolnak, csak egyikjkn nincs dolmny s mente.
Az egyhzi vezetk s Rma lakossga hls tisztelettel fogadta a magyar huszrokat. A ppa dszlakomt adott tiszteletkre. szentsge az ezrednek zszlt adomnyozott, Ferenc csszr az ujjszervezend ppai hadseregnek szz magyar csikval, szz lovas fegyverzettel s ktezer gyalogsgi felszerelssel fejezte ki elismerst. Horvth N. Jnos ppt ksr kldetse a nemzetkzi nagypolitika rszv vlt.
Megkapta az ezst sarkantys csizmt, majd Npolyban a kirlytl tvehette a Szicliai Arany-Kereszt kitntetst. 1845-ben rdott vgrendeletben az ezstsarkantys csizmt hajdani Juliskja finak hagyomnyozta, a kitntetsekkel kapcsolatban pedig gy rendelkezett, hogy sremlkre vssk fel a Krisztus Keresztet, a Szicliai Keresztet s az rmdia Keresztjnek msolatt.
1814 jliusban az ezredet visszarendeltk az osztrk-francia hatr trsgbe. A tvoz ezred tisztjeit a ppa audiencin fogadta, Horvth N. Jnost pedig a Krisztus-Rend Gymnt csillag rendjellel tntette ki, ez a ppa ltal szemlyesen adomnyozhat legmagasabb kitntets. gy lett Horvth N. Jnos a Krisztus-rend s a Szent Gyrgy-rend lovagja.
Ez a rendjel 1815-ben Milanban kszlt, rajta arckpe felismerhet. Halla utn a Krisztus-rend csillagt Juliska rklte. Juliska halla utn a rckevei katolikus templomba kerlt, ahol az ldoztat kehelyre forrasztottk.
1937-ben lettknt a szkesfehrvri Egyhztrtneti Gyjtemnybe helyeztk el, ma is ott rzik./Ktsz.99,/
Napleon buksa utn Eurpa felllegzett. Jnosunk is megelgelte mr a 22 vi katonai szolglatot s nyugdjazst krte. Ekkor mindssze 41 ves volt. Milanban mg megfestette sajt portrjt majd hintn visszament szlvrosba Rckevre. Elsknt Juliskt kereste, aki az elmlt 22 vben frjhezment Gspr Jnos vzimolnrhoz s szeretettel nevelte szintn Jnos nvre hallgat egyszem fiacskjt. A kapitny eltemette lelkben a rgi szerelmet, de letk htralv rsze vgig szoros bartsgg vlt, amit 1845-ben rott vgrendelete is tkrz. „Gspr Jnosnnak szletett Piringer Juliannnak hagyom….a kapitnyi portrmat a fekete rmban, s ……minden fenn marad pnzemet s a Krisztus s Armdia Keresztem. ”Ezst sarkantys csizmjt pedig Juliska fira hagyta. /Az arckp a Gspr csaldtl a rckevei rpd Mzeum tulajdonba kerlt Ltsz.66.432.1/
Rckevn hzat, fldet vsrolt, de 1824-ben ismt uniformist lttt a csszr hvsra s fkapitnyi rangban a testrsgben vllalt szolglatot. A grdnl tizenegy vet szolglt majd hatvanegy ves korban vgleg bcst mondott a katonaletnek. Letelepedhetett volna brhol, de a szve hazahzta Rckevre. Ettl kezdve mr csak emlkeinek lt. 73 vet adott szmra a sors. 1847 februr 7-n halt meg Rckevn.
De hogyan lett a legenda valsg magvbl Jnos vitz? Egyltaln, Petfi hogyan tudhatott az rva gyerekbl lett legends huszrkapitnyrl?
Petfi a Jnos vitzt 1844-ben rta. Dmsdn egy vvel ksbb tartzkodott, gy teht korbban kellett hrt hallania a vitzrl! Petfi pedig Rckevn sohasem jrt, akkor honnan az informci? Magyarzat erre is van. A kulcsot cs Kroly szemlye jelenti, aki ugyancsak 1823-ban szletett Rckevn, jogi tanulmnyait Kecskemten vgezte. A jogot tanul Jkai 1842 szn egszsgi okokbl Pprl Kecskemtre iratkozott t, aki cs Krollyal kzeli bartsgba kerlt. 1843-ban Kecskemtre rkezett Petfi is. Korbban Jkai s Petfi egytt dikoskodtak Ppn. Jkai hozta ssze Petfivel cs Krolyt. A tbbhnapos egyttlt sorn meslhetett a rckevei cs Kroly a neves huszrkapitnyrl. Bartsguknak ksznhetjk Petfi Sndor rklet szpsges „Jnos vitz” –t.
Rckeve vros lakossga Jnos vitz dszkutat lltott emlkre a Szent Istvn tren.
A dokumentumok az rpd Mzeumban megtekinthetk.
|