rdekesn egy elsves egyetemista lny vagyok, idn szeptemberben kezdtem a jogi egyetemet. Elljrban hozztennm, engem a politika hidegen hagy, pontosabban eddig hidegen hagyott, ezt a plyt a jog irnti rdekldsem miatt vlasztottam.
Ami miatt billentyzetet ragadtam, az az j jogszably, amelyet mind a kznyelv, mind az egyetemi szakzsargon lex Grda gnynvvel illet. Ugyanis ezen a rendeleten rhg a fl vfolyam.
Az j kormnyrendelet szvegt megvizsgltuk vfolyamtrsainkkal s felsbb vesekkel, aztn szrnylkdtnk. Mindnyjan egyetrtettnk abban, hogy ha valaki jogot alkot, akkor minl pontosabban kell fogalmazni, a lehet legkevesebb bizonytalansgot kell meghagyni a megalkotand jogszably szvegben. Ugyanis ezt rja el a jogalkotsi trvny.
A lex Grda „light” jliusi bevezetsekor mg nem trdtnk ezzel az j rendelettel, azonban most, hogy mg a csapbl is grdaruha folyik, azt is grcs al vettk. Mr ez kiverte a biztostkot tbbnknl: „feloszlatott trsadalmi szervezet bri dntsben jogellenesnek nyilvntott tevkenysge”. Vajon az eljr rendrnek fejben van az sszes, ismtlem, az sszes feloszlatott trsadalmi szervezet feloszlatsrl szl tlet? Egy kzrendr meglehetsen alacsony szint jogi kpzst kap, gy a rendelet alkalmazsakor olyan tleteket kell kapsbl ismernie, amin sokkal magasabb kpzettsg jogszok (gyszek, brk) hnapokig, tbb alkalommal vekig agyalnak. Ez kptelensg, kivve akkor, ha – mint alaposan felttelezhet mdon jelen esetben is – a jogszablyt kimondottan egy egyesletre hegyeztk ki. Ez viszont a jog eltti egyenlsg alkotmnyos alapelvvel ellenttes.
A lex Grda msodik tnyllsa szintn abszurd: mi minsl feloszlatott trsadalmi szervezet mkdsnek? Hiszen feloszlattk, teht nem mkdik, de a szervezet tagjait nem vgeztk ki! Teht azok az emberi kapcsolatok, amelyek a szervezeten bell kialakultak s a jogon tl vannak, nem szntek meg. Az eljr rendr hogyan fogja megklnbztetni, hogy ha mondjuk tz ember elmegy vrt adni vagy a gtakra homokzskot pakolni, akkor azt termszetes szemly minsgkben vagy „feloszlatott trsadalmi szervezetknt” teszik? s ha a rendr az nknyes joggyakorls hve, s gy tli meg, hogy szervezetknt teszik, akkor mit tesz? Kitpi a vrad vnjbl a tt? Ktelezi, hogy a grdista lebontsa a felptett gtat? Vissza kell vennie a rszorul rszre adott adomnyt? Esetleg tilos lesz megemlkeznie egy nemzeti nnepen? Ezek mind szintn alkotmnyos alapjogot, az egyeslsi szabadsg jogt korltozzk, ami viszont csak trvnnyel szablyozhat, rendelettel nem.
A legtbb vitt azonban a ruharendelet vltotta ki. Az az rv gyztt szakmai krkben, hogy az ltzkds nem minsthet szervezeti tevkenysgnek, hanem llsfoglalsnak, illetve ahogy az ltalunk is elemzett Grda-tlet is fogalmaz, vlemnynek tekintend. Nekem desapm sztorija jutott eszembe: fiatal mrnkknt kedveltk t mindentt, de amikor a kzismert babos kendben ment Beatrice-koncertre, akkor kapott a Kdr-kolbszbl! Azaz alaposan meggumibotoztk! Mivel maga a Grda-tlet is nemzetkzi jogra hivatkozik, gy egyetemista trsaim szerint rendkvl veszlyes a nemzetkzi joggal szembe men jogszably hatlyba lptetse s alkalmazsa! Hiszen egy esetleges bukta az Emberi Jogok Eurpai Brsga eltt rendkvl sokat rthat az orszg megtlsnek. Nem beszlve a jogtalan ellltsok miatt fizetend krtrtsekrl!
Mr emltettem, eddig hidegen hagyott a politika. Azonban az a szakmai tudatlansg, amit a rendelet megalkoti s alkalmazi tanstanak, felhbort! A Magyar Grda krl szzszor kpzettebb jogszok tevkenykednek mint a kormny krl! Ezrt a mai naptl n is csatlakozom az nk ltal indtott engedetlensgi mozgalomhoz! n is fekete nadrgot, fehr blzt fogok viselni, kabtomra pedig kitzm az rpd-pajzsot. s minden tudsommal kzdeni fogok a szakmai analfabtk ellen!
dvzlettel
Cs. V.
Mosonmagyarvr
|