Ismert tnyek: Az jszlttek kb. 75-80%-t vz kpezi. A felnttek testnek kb. 60-70%-a vz, pl. egy 80 kg sly felntt szervezet kb. 54 l vizet tartalmaz. Az agy 78%-a, a vr 86%-a, a szv 77%-a, a mj 84%-a, az izmok 70%-a vz.
Dr. F. Batmanghelidj felfedezst az orvosi gyakorlatban, a kerk felfedezshez lehet hasonltani: egyszer, de zsenilis s minden eddigi hozzllst megvltoztat
Batmanghelidj professzor nzeteit immr tbb tucat orvosi konferencin adta el, szervezetek jttek ltre ezen paradigma terjesztse rdekben s szmos elismerst sprt mr be rte. No, de minket a gyakorlati megvalsts rdekel. Nzzk, mi is ez a "felfedezs".
A professzor kutatsai alapjn rjtt, hogy a krnikus (folyamatos) vzhiny az oka a legtbb testi betegsgnknek! Az emberi test eredeti terve ugyanis tkletesebb, mint kpzeljk. Egy igen bonyolult, mde clirnyos vzszablyoz rendszer mkdik testnkben, amely vzhinyos llapotban kszleteinket a megfelel elsbbsgi szablyok figyelemben tartsval csoportostja t. Azaz elsdlegesen az agyunkat tpllja, aztn a ltfenntart rendszereinket s gy tovbb a szervezetnk mkdshez nlklzhetbb szerveinket (mint pldul zleteinket).
A problma ott kezddik, hogy a vzhinyos llapotot mindenki a szomjsg kialakulsval, a "szraz szj" rzssel azonostja. Holott a szraz szj rzs kialakulsa a vzhiny mr egy elfajult llapothoz tartozik. Ilyenkor szervezetnk mr rgen szomjazik, csak mi nem vesszk szre ennek jeleit, mert hossz vek alatt rszoktatjuk magunkat a szomjsg egy bizonyos mrtkig val elviselsre. Kritikus esetben vannak emberek, akik napi fl-egy liter vizet is alig isznak meg.
Nem betegek vagyunk, csak szomjasak
Sokan nem llunk meg s nem gondolkodtunk el azon, hogy ha testnk fleg vzbl ll, hogyan fog cscsteljestmnyt nyjtani, ha nem iszunk rendszeresen vizet?
A skorbut a C-vitamin hinya, a beriberi a B-vitamin hinya, az anmia vashiny, az angolkr pedig D-vitamin hiny. Pedig ezek csak az emberi szervezet egy-egy sszetevjnek hinyt mutatjk. Komolyan hiheti brki, hogy ezek utn megszhatjuk, ha pont a vizet nem ptoljuk a szervezetnkbl, ami a testnk 75%-t teszi ki?
Az emberi test mg akkor is vzhinyoss tud vlni, ha bsges vzmennyisg ll a rendelkezsre. Az emberek, gy tnik ugyanis, hogy elvesztik szomjsg rzetket s a szksges vzmennyisg utni vgyukat. Nem ismerik fel vzszksgletket, ezzel fokozatosan egyre nvekv mrtkben vzhinyoss vlnak s a kor elrehaladtval krnikusan dehidratltt vlnak (lland jelleggel fennll vzhinyos llapot).
Nzznk meg, hogy mik a kvetkezmnyei a vzvesztsnek:
Vr srsge nvekszik (besrsdik),
Nvekszik a kliumkoncentrltsg -> szomjsg rzet alakul ki,
A szomjsgrzet mr egy elksett jelzs! Ilyenkor a vzvesztesg mr nagyobb, mint a testtmeg 1%-a, ami kb. hromnegyed liter vz hinyt jelzi!
Pulzusszm emelkeds!
A szvnek percenknt 3-5 tssel tbbet kell vgeznie ahhoz, hogy a srbb vrt a sejtekhez pumplja, hogy a sejtek az izommunkhoz szksges oxignhez tovbbra is hozzjussanak.
Nhny sz a szomjsgrzetrl:
Az letkorral vltozik,
Minl idsebb valaki, annl kisebb a szomjsgrzete, ezrt idsebb korban fokozottabban kell figyelni a folyadkptlsra.
A szomjsg, a szraz szjrzs mr egy elksett jelzs!
A szomjsgrzet alapjn a tnyleges vzvesztesgnek csak felt vagyunk kpesek ptolni!
A fizikai terhels rszben elnyomja a szomjsgot. Nem figyelnk oda annyira. gy ha sokat dolgozunk, akkor szndkosan fordtsunk figyelmet a rendszeres folyadkptlsra!
rdekessg: intenzv sporttevkenysg kzben, klnsen nagy melegben a vzvesztesg mrtke elrheti a 2 litert rnknt!
A tblzat a vzvesztesg mrtkben a felmerl tneteket mutatja
1-5%
6-10%
11-20%
Szomjsg
Szdls, fejfjs
Izomgrcsk
Trelmetlensg
Nehz lgzs
Homlyos lts
tvgytalansg
Vgtagok bizsergse
Nyelsi nehzsg
Brpr
Magas vrsrsg
Nagyothalls
Emelked pulzusszm
Nehz nylkpzs
Fjdalmas vizels
melygs
Nehzkes beszd
rzketlen, rncos br
Az emberi szervezet naponta tlagosan majdnem 2,5 liter vizet veszt:
Prolgs (br), izzads: 500 ml
Killegzett leveg: 350 ml
Szklet: 150 ml
Vizelet: 1500 ml
sszesen kb.: 2500 ml naponta
Amint ltszik pusztn izzadssal s lgzssel, napi majdnem 1 liter folyadkot vesztnk (termszetesen ez fgg a hmrsklettl)!
Ehhez kpest nzzk a bevitel oldalt egy tlagos esetben:
Folyadkok: 1000 ml
Tpllk: 1200 ml
A tpanyagok elgetse sorn keletkez vz: 300 ml
sszesen: 2500 ml naponta
A folyadkok ltalban nem tiszta vzbl erednek. Ezzel mi a problma? Pldul, ha egszsgesen lnk s gymlcslevet iszunk, akkor a gymlcsl szrazanyag tartalmnak feldolgozshoz annak vztartalma nagyjbl el is hasznldik. A tpllkkal felvett vzmennyisg ugyancsak nem tekinthet a szervezet vzelltsnak, hiszen ez teljes egszben a tpllk feldolgozsra s a szervezet mregtelentsre fordtdik (st ltalban ez mg kevs is hozz). A tpanyagok (zsrok fehrjk, sznhidrtok) elgetsvel keletkezett vz az egsz vzforgalomhoz kpest, taln ha vsztartalknak elegend.
A fenti tlagos napi bevitel hibja, hogy a mregtelentsi folyamatok vzignyeit (ezek ignylik a legtbb vizet) egyszeren nem fedezi.
A fentieket figyelemben tartva a helyes napi bevitelnek teht gy kellene kinznie:
Tiszta vz: 2000 ml
Tpllk: 1200 ml
A tpanyagok elgetse sorn keletkez vz: 300 ml
sszesen: 3500 ml naponta
Dr. Batmanghelidj szerint a szervezet napi tiszta vzszksglete legalbb
1,5 - 2 liter (6-8 vizespohr). Ezt soha ne egyben, inkbb szablyos idszakonknt elosztva fogyasszunk!
A professzor tudomnyos rtekezsek, s konferencik tucatjain bizonytotta, hogy szablyozott s rendszeres folyadkfogyasztssal
szmos betegsgtl s fjdalomtl kmlhetnk meg az emberek magukat. Milyen fjdalmakat lehet megelzni a napi rendszeres vzfogyasztssal?
Emsztrendszeri fjdalmak
Reumatikus zleti fjdalmak
Szvfjdalmak a jrs sorn, vagy az esti pihenskor
Alhti fjdalmak
Nyaki fjdalmak
Idszakos sntts (jrs kzbeni lbfjdalmak)
Migrn s elhzd fejfjsok
Vastagblgyulladssal jr fjdalmak s az azzal trsul szkrekedses fjdalmak
Egyb problmk, amikre jtkony hatssal van:
stressz oldsa
magas vrnyoms
magas vrkoleszterin
testsly tbblet
Az emsztrendszeri fjdalom sokszor az emberi test legfontosabb, a vzhinyrl hrt hoz jelzse.
Figyelem! Amikor ismtlleges fjdalmakat tapasztalunk annak ellenre, hogy vzbevitelnket tbb napon keresztl rendszeress s fokozott tettk, a krmegllapts vgett rdemes orvoshoz fordulni.